Turizmdeki batık kredi yüzde 22 arttı

9 Şubat 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
299 defa okundu.
Turizmdeki batık kredi yüzde 22 arttı

Turizmde takipteki kredilerin oranı, 2012’den beri en yüksek orana yükseldi. Sektöre kullandırılan toplam 65 Milyar TL kredinin 1.7 Milyar TL’lik bölümünde geri dönüş sorunu yaşanıyor.

Turizm sektörü ile ilgili 2017 yılı verileri peş peşe açıklanıyor.  Açıklanan verilerde gelen ziyaretçi sayısındaki artışlar sevindirirken, turizm gelirinin aynı oranda artmamasının işletmelerde neden olduğu sıkıntı da ortaya çıkıyor. Fiyat düşüşü nedeniyle işletmelerin gelirindeki gerileme işletmelerin banka kredi borçlarını ödemesini zorlaştırıyor.

2012’den beri en yüksek oran Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’nun açıkladığı 2017 yılı verilerine göre, bankaların turizme kullandırdığı krediler içinde geri dönüşünde sorun yaşanan miktarın oranı 2012’den bu yana en yüksek düzeye ulaştı.  BDDK verilerine göre, bankalar 2017 yılında turizm sektörüne 65 Milyar TL kredi kullandırdı.

Kriz yılı 2016’dan bile kötü 

Bankaların turizme kullandırdığı krediler içinde geri dönüşünde sorun yaşanan miktar 2016’da yüzde 2.2 iken 2017’de yüzde 27’ye yükseldi. Buna göre kamuoyunda ‘Batık kredi’ bankacılık literatüründe ‘Takipteki Kredi ‘ olarak tanımlanan geri dönüşü sorunlu kredilerin miktarı yüzde 22 arttı.

Sektör borcuna sadık ama… 

Bankacılar, turizm sektörünü borcuna sadık sektör olarak bildiklerini, özellikle kredilerin büyük bölümünü kullanan konaklama kesiminin bu konuda duyarlı olduğunu bildiklerini, sorun gelirdeki kayıptan kaynaklandığını söylüyor.

Bankaların turizme kullandırdığı krediler içinde sorunlu olan miktarın turizmde en ağır krizin yaşandığı 2016’da bile bu kadar olmadığını, o dönem bankalar için getirilen karşılık ayırma zorunluluğuna ilişkin düzenlemenin etkili olduğunu söyledi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN