Karadenizli Turizmcilerin Gözü Arap Pazarında

1 Mart 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1575 defa okundu.
Karadenizli Turizmcilerin Gözü Arap Pazarında

Samsun‘da toplanan Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği, sektörün sorunlarını masaya yatırdı. Dernek Başkanı Murat Toktaş,  “Son yıllarda Körfez ülkelerinden yoğun bir ilgi gören bölge, illere gelen misafirlere gereken önemi göstermeli. Şu an lokomotif olan Arap pazarını üzmememiz bizim orta vadede ekonomik kalkınmamız için çok önemli” dedi.

Karadeniz bölgesinde Amasya, Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Çorum, Düzce, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Kastamonu, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon, Zonguldakillerinde 2013 yılında faaliyet göstermeye başlayan Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) bölgeden gelen 45 otelci ile Kültür ve Turizm İl müdürlerinin katılımı ile Samsun North Point Hotel de toplandı. KATİD Başkanı Murat Toktaş, “Şimdiye kadar geç kalınmış bir örgütlenmeyi zor da olsa başardık. Son 2 yıldır turizm konuşulan her yerde Karadeniz bölgesi de konuşulmakta, görüşleri alınmakta, sorunları masaya yatırılmaktadır. Kısa sürede bakanlık onaylı bir dernek olmayı başaran KATİD ayrıca Türkiye Otelciler Federasyonuna da üye olarak etkinliğini daha da arttırmıştır” dedi.

2015 yılında yapılan KATİD ve TUROFED çalışmalarından bahseden Murat Toktaş, “Bu yıl sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu‘na, turizm, çalışma ve ekonomi bakanlarına sektör ve bölge sorunlarını içeren sunumlar yaptık. Bununla birlikte içinde çözüm önerilerinin ve sektör beklentilerinin bulunduğu raporları da paylaştık. Ayrıca, çeşitli bakanlık genel müdürlükleri ile mevzuat değişiklikleri için kurulan istişare toplantılarında bulunarak sektörle birlikte Karadeniz bölgesinin sorun ve ihtiyaçlarını üst düzeyde dile getirme imkanı bulduk” diye konuştu.

Bölge için önemli olanın destinasyon pazarlaması olduğunu belirten Murat Toktaş, “İl bazında yapılan tanıtımlar yetersiz kalmakta ve karşı tarafın çok fazla ilgisini çekmemektedir. Bizim bölgeyi bir bütün olarak pazarlıyor olmamız elimizi güçlendirecek ve ilgiyi arttıracaktır. Son yıllarda körfez ülkelerinden yoğun bir ilgi gören bölge, illere gelen misafirlere gereken önemi göstermeli. Şu an lokomotif olan Arap pazarını üzmememiz bizim orta vadede ekonomik kalkınmamız için çok önemli” dedi.

Arap pazarının yoğun ilgisi ve yurt içi pazarlarında yayla turizmine ilgi duyması ile yaylalarda yoğun bir yapılaşma olduğunu ifade eden KATİD Başkan Yardımcısı Ali Şahin ise, “Doğal güzelliklerimiz ve yeşil yaylalarımız sayesinde talep gören Doğu Karadeniz bölgesindeki yapılaşmalar ciddi sorun olmakta. Oralarda hizmet vermeye çalışan bakanlık ve belediye kayıtlı olmayan bu nedenle kontrol edilmeyen tesisler doğaya zarar vermektedir. Ayrıca, işletme kalitesini düşürüp sağlıklı fiyat politikası uygulamayarak şikayet almamıza sebebiyet veriyor. Bu sorunların bir an önce çözülmesi ve gereken tedbirlerin alınması gerekiyor” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN