Deprem söylemleri turizmi olumsuz etkiliyor

20 Nisan 2023
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
166 defa okundu.
Deprem söylemleri turizmi olumsuz etkiliyor

Yaşanan Kahramanmaraş depremi ne yazık ki tedbir eksikliğimizden dolayı çok fazla can kaybına yaralanmaya ve milyonlarca insanımızın evsiz kalmasına neden oldu.

Depremde yıkılan yada ağır hasarlı Bakanlık ve basit belgeli otel sayısı ise 85 i buldu.

Yaşadığımız bu acı olaydan sonra İstanbullun da büyük bir depremle karşı karşıya kalacağı konusunun televizyonlardan haklı olarak sıklıkla hatırlatılıyor olması yurt dışında büyük tedirginliğe neden oluyor. Bunu da başta İstanbul olmak üzere rezervasyonların zayıflamasından anlayabiliyoruz. Ayrıca Bu konunun rakiplerimiz tarafından uzun süre kullanılacağından eminim.

Sayın Mehmet Nuri Ersoy un yönlendirmesi ile TGA nın Pandemi başında hızlı hareket edip “Güvenli Turizm Belgesi” hamlesi çok yerinde bir karardı. Kaos döneminde seyahat düşünen turistlerin Türkiye önceliğini arttırarak o dönem için sektöre büyük avantaj sağlamıştı. Şimdi ise görevini tamamlayan bu belgenin kaldırılma zamanı geldi.

Turist kendini güvenme hissetmek istiyor

Pandemi döneminde alınan hızlı aksiyonun acilen depremle de ilgili alınması gerekiyor. Özellikle İstanbul depreminin Avrupa’da dilleniyor olması ve Türkiye nin bir deprem bölgesi olarak yurt dışında algılanmaya başlaması gelecek turistleri tedirgin etmekte.

Güvenli turizm belgesi çalışmasında olduğu gibi, deprem tedirginliği olan yerli yada yabancı turist ve çalışan personelimiz içinde kendilerini güvende olduğunu hissettirecek bir eyleme geçmeli hızlı bir şekilde pozisyon almalıyız.

Otellere Deprem Testi Şart

Bunun için bütün otellerden deprem testlerinin istenmesi şart. Bu konu işletme sahiplerinin inisiyatifine bırakılmayacak kadar önemli bir ulusal mesele. Yaşanacak olumsuz bir olay hem can kayıplarına neden olacak hem de bel bağladığımız turizm sektörüne büyük bir darbe olacak.

Bu çalışma sadece otellerle ilgili değil AVM, hastane gibi yoğun kamu kullanımına açık yerler içinde bir an önce uygulanmalı.

Bakanlığın ve TGA nın en kısa zamanda bütün otellerden deprem testlerinin yapılıp depreme dayanıklılık belgesinin zorunlu haline getirilmesini bekliyoruz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN