Artık Sektörün Tek Başına Ayakta Duracak Hali Kalmadı

1 Mart 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1763 defa okundu.
Artık Sektörün Tek Başına Ayakta Duracak Hali Kalmadı

Rusya ile uçak krizi ve terör olaylarındaki artış sonrası turizmde 2015’i ‘kayıp yıl’ olarak nitelendiren turizmciler, 2016 için ‘endişeli bir bekleyiş’ içine girdi. Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Toktaş, “Artık sektörün tek başına ayakta duracak hali kalmadı.” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Turizm Acil Eylem Planı Destek Paketi’ni açıklamasını değerlendiren Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) Başkanı ve TürkiyeOtelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Toktaş, şunları kaydetti: “Son dönemlerde sektör olarak dış etkenlerden kaynaklı ciddi bir sıkıntı yaşamaktayız. Türkiye’de meydana gelen bazı nahoş olaylar turizm konusundaki rakip ülkeler tarafından kara propaganda olarak kullanılmakta ve hakız rekabet yaparak turizm sektörünü fazlasıyla etkilemektedir. Artık sektör tek başına ayakta duracak hali kalmamıştır. Sezon öncesi açıklanan planla kısa vadeli biraz nefes alacağız. Ama daha uzun vadeli çözümlere ihtiyacımız var.”

Turizme yaklaşık 500 milyon liralık destek verileceğini ancak bunun yarısının iyileştirmeye yetmeyeceğini hatırlatan Toktaş, şu ifadeleri kullandı: “Özellikle konaklama tesislerinin ihracatçı kapsamına alınması bu eylem planı içindeki en güzel haber olmuştur. Sahil şeridindeki tesislerimizin ecri misil ödemelerinin ertelenmesi, çevreye duyarlı tesislere daha evvelden verilen enerji desteği hariç, su ve atık su konusunda da indirimden yararlanması, turizm limanlarının Ekonomi Bakanlığı desteklerinden yararlanacak olması ve özellikle konaklama tesislerinin bankalara olan borçlarının geri ödemesinde yaşayacağı sıkıntılarda ise yeni yapılandırma ve ödemesiz yeni planlar kısa vadede biraz pansuman olacaktır.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN