Samsunlu Turizmcilerden ‘Havalimanı Kapatılmasın’ Kampanyası

1 Mart 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
650 defa okundu.
Samsunlu Turizmcilerden ‘Havalimanı Kapatılmasın’ Kampanyası

KARADENİZ Turistik İşletmeler Derneği (KATİD), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği‘nin de (TÜRSAB) destek verdiği, Samsun-Çarşamba Havalimanı’nın 3 ay süreyle kapatılmaması için bir imza kampanyası başlattı.

Çarşamba Havalimanı’nın 1 Mart- 30 Mayıs 2017 tarihleri arasında kapatılarak bakıma alınacak olması, Samsun‘da turizm tesisleri ve seyahat acenteleri bu duruma yönelik çözüm önerilerinin de yer aldığı bir metni imzaya açtı. İmzalı metin, bugün Ankara‘da Samsunlu siyasileri ve bürokratlara gönderilecek. KATİD Başkanı Murat Toktaş, konuyu araştırırken havalimanının 1 yıla yakın kapatılması planlandığını, Samsun Valisi İbrahim Şahin‘in de girişimleriyle bu sürenin 3 aya kadar düşürüldüğünü öğrendiklerini söyledi. Havalimanının kapatılması için belirlenen tarih aralığının sağlıklı olmadığını söyleyen Toktaş, “Çünkü Nisan, Mayıs ayları otelciliğin hareketlenmeye başladığı dönemler. Bu sürecin, bu dönemleri kapsıyor olması bizi biraz tedirgin ve rahatsız ediyor. Zaten ekonomik olarak, otellerimiz, bölgemiz ve ülkemiz zor durumdayken bunun üzerine de havaalanının turizm döneminde kapalı kalması bizi biraz tedirgin ediyor. Bu konuyla ilgili hem basında yaptığımız açıklamalarla hem de yetkili yerlere verdiğimiz bilgilere istinaden devamında da şehrimizin milletvekillerine, il başkanlarına birer dilekçe yazdık” diye konuştu.

Bölgede bütün otel işletmecilerinin, hazırladıkları metnin altına imza attıklarını belirten Murat Toktaş, “Hazırladığımız metin, havalimanının kapatılma tarihlerinin daha erkene çekilmesi, 3 aydan daha kısa sürede yapılabilmesi ve kapatılmadan onarılması gibi talepleri içeriyor. Teknik olarak konuya hakim olmadığımız için şimdilik taleplerimiz bunlar. Taleplerimizin nedenleri de belirttik. Otelci arkadaşlarımızla hareket ettik ve ilgili bürokratlarımıza, siyasilerimize konuyu aktaracağız” dedi.

Havalimanının kapatılma konusunun daha önce de gündeme geldiğini ifade eden TÜRSAB Batı Karadeniz Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Temel Uzlu ise, “Havalimanındaki pistlerde bulunan arızalardan dolayı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüburanın çok daha önceden kapatılmasını talep etti. Devlet Havalimanları İşletmesi’yle yapılan diyaloglar neticesinde bu konuyu biraz ertelediler. İmza kampanyası düzenledik. Kampanyadaki amacımız, şehrimizin siyasilerini bu konuda başka bir altenartif çözüm üretmelerini sağlamak. Belki zaman kısalabilir. Belki tam turizm mevsiminde yapılmayabilir. Düşünülmeyen akla gelmeyen başka bir şeyi akla getirmek için bunu yaptık” diye konuştu.

Samsun’da milletvekillerinin konudan haberdar olduğunu belirten Uzlu, “Bizim bütün endişemiz turizmci arkadaşların daha önce yaptıkları turlarla ilgili, uçuş bağlantılılarıyla ilgili aksaklıkların olması. Nisan – Mayıs ayları da turizmin başlangıç ayları, yoğun bir ay. Ama maalesef kasımda, aralıkta, ocakta devletimiz bu tür inşaat ihalelerini vermiyor. İnşaaatın yapısı bu aylara uygun değil. Böyle olunca da sektörlerin talepleri birbirine uymuyor. Bizim amacımız ve derdimiz kimseyi suçlamak ve duyarsız olduklarını söylemek değil, yapılacak başka bir şey varsa onu akla getirmek” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN