İki başlılık bitiyor son tarih 29 Temmuz

2 Ağustos 2022
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1035 defa okundu.
İki başlılık bitiyor son tarih 29 Temmuz

Oteller ve turistik tesisler yıllardır Turizm bakanlığı belgeli tesisler ve belediye belgeli tesisler olmak üzere ikiye ayrılmaktaydı. Bu çift başlılık birçok sıkıntıya özelliklede kontrolsüzlük ve standart sorununa neden oluyordu. Turizm bakanlığına bağlı olması gereken binlerce tesis turizm politikalarından uzak kontrolsüz bir şekilde sistem dışı çalışıyordu.

Turizm ve kültür bakanı Mehmet Nuri Ersoy un uzun süredir üstünde çalıştığı ve konuyu düzeltmek için göstermiş olduğu çaba sonucu 2021 yılında meclisten geçen kanunla 29 Temmuz 2022 ye kadar bütün belediye belgeli tesisler bakanlığa başvuruda bulunup ilk etapta “basit belgeli işletme ruhsatı” alacaklar.

Bundan Sonra Sırada Ne Var?

Sanırım bundan sonra sıra günlük kiralık evlere gelecektir. Bu konuda halledilmesi gereken ve haksız rekabetin yoğun yaşandığı bir konu. Ne yazık ki bazı illerde bakanlık belgeli tesislerdeki yatak sayısından daha fazla günübirlik kiraya verilen aparatlar var. Bunlar aleni bir şekilde bütün on line satış kanallarından satışlarını rahatça yapıyor.

Süreç Nasıl İşleyecek

Sadece oteller değil

28 Temmuz 2021’den önce Açma ve Çalışma Ruhsatı alan Belediye Belgeli Otel, Apart Otel, Pansiyon, Motel, Tatil Köyü, Kamp, Kıyı Kenarda tüm Lokanta, Bar, Kafe, Plaj Tesisi (Beach Club) bu kapsama giriyor.

Başvuru Nasıl yapılıyor

Belgelendirmeye ilişkin tüm başvurular, elden veya posta yoluyla bulunduğu ildeki Kültür ve Turizm Müdürlüğüne yapılacak.

Başvuru Yapılmazsa

Başvuruda bulunmayan konaklama veya plaj tesisleri, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı Bakanlıkça yapılan bildirim üzerine yetkili idare tarafından bir ay içinde iptal edilecek ve faaliyetlerine son verilecektir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN