Vali”den ince ayar “Turizmci Turiste iyi davransın”

14 Nisan 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
460 defa okundu.
Vali”den ince ayar “Turizmci Turiste iyi davransın”

Rize Turizm İl Müdürlüğü ve çeşitli Dernek ve kurumlar tarafından organize edilen Turizm toplantısında hedefler belirlendi.

Rize Green Otel de düzenlenen Turizm haftası etkinlikleri programının Basına tanıtılması toplantısına Rize Valisi Erdoğan Bektaş Rize Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Hocaoğlu,  Rizem Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ramazan Aydoğdu ile bazı kurum temsilcileri ve gazeteciler katıldı.

Rize Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Hocaoğlu referandum nedeniyle Turizm haftası etkinliklerinin 18 Nisan”da başlatılacağını belirterek “ 15-22 Nisan tarihleri arasında başlayan Turizm haftasını Referandum nedeniyle erteledik, etkinlikleri 3 ay önceden belirledik, Ana öğe olarak Doğa ve tarihimizi seçtik. İlk olarak yöresel yemek yarışması ile 18 Nisan tarihinde başlatacağımız etkinliklerde İyidere bölgemizi pilot bölge olarak seçtik ve burada insan gücü ile yapılan tarihi pleki mağaramız ve yaya yürüyüşü ile Kuş vadisi olan İyidere vadisini seçtik. Doğa ve manzara fotoğraf yarışması, Hemşin ahşap evlerin gezisi, Memiş Ağa parkında stantlar açarak burada yöresel el sanatçılarımızın ürünlerinin tanıtımı, yöresel sanatçıların müzik programları ile etkinliklerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Rizem Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ramazan Aydoğdu ise Çaydan sonra Rize”de turizmin ikinci sırada yer aldığını belirterek “ Turistlere misafir gözüyle bakmamız gerek, bunlara para gözü ile bakılmamalı, sadece otelciler değil, tüm Rize esnafı turiste misafir olarak bakmalı, esnaflarımız yaz sezonu nedeniyle temizliğe dikkat etmeli ve dil sorununu çözmemiz gerek” dedi.

Rize Valisi Erdoğan Bektaş bu yıl 41 inci Turizm etkinlikleri yılını kutlayacaklarını belirterek “ Rize de iki konu var, Çay ve Turizm, Çaykur burada birinciyi yaptığına göre bizim ikinciye ağırlık vermemiz gerek. İlimize turizm akışı başlamış durumda ve bölgemiz tanıtımda sıkıntı yaşamadı. Önemli olan tanıtımı iyi satmak, önceliğimiz alt yapımız olmalı, ilgi gösteriyor muyuz, turiste hangi gözle bakıyoruz, devamını getirebilecek miyiz, öncelikle kendimizi sorgulamamız gerek, her esnaf ve tüccar kendini sorgulamalı ve turisti Kaz olarak görmemeli. Pleki mağarasını iyi tanıtamadık, her noktamızın ayrı ayrı özellikleri var. Öncelikle turisti misafir olarak görmemiz gerek. Türkiye olarak Helal ve Haram mantığımız var ve bu mantıkla hareket etmemiz gerek. İngiliz ve Avrupalı turiste iyi gözle Arap turiste yolunacak Kaz gözüyle bakmamamız gerek, zaten para harcayan Arap turistler, konuştuğumuz kelimelerin birçoğu Arapçadan gelmekte, burada dil sorununu çözmemiz gerek. Bizler Arap ve Türk kökenli turistleri daha çok bu bölgeye çekmemiz gerek. Turizm ciddi bir iştir ve önceki yıl ilimize 700 bin dolayında turist geldi, bunların 40 bini Arap turistlerden oluşmakta” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN